theme wordpress
آموزشیاخباررویداد ها

در هنگام حمله تروریستی چه باید کرد؟

حمله تروریستی اهواز

امروز صبح در اهواز ، شاهد عملیات تروریستی بی رحمانه ی گروهک تجزیه طلب الاحواز بودیم.

امروز در هنگام رژه ی مقتدرانه ی نیروهای مسلح در اهواز ، چهار نفر از تروریست ها در لباس مبدل به ستون رژه حمله کرده و شروع به تیراندازی با اسلحه ی کلاشینکف کردند.طبق گفته ی این گروهک تروریستی ، هدف آنها جایگاه ویژه ، یعنی ترور مسئولان شهر اهواز بوده است.اما یکی از شاهدان که بر اثر این تیراندازی زخمی نیز شده است ، اظهار داشته که تیراندازی تروریست ها کاملا بی هدف و به سمت مردم بوده است.

طی این حادثه ۲۵ نفر از هموطنان عزیزمان به شهادت رسیده و ۶۰ نفر نیز مجروح شده اند.یک کودک چهار ساله نیز در طی این حادثه به شهادت رسید.

برای بزرگنمایی بر روی عکس ها کلیک نمایید

 

 

 

 

 

 

از آنجا که عموم این گونه عملیات ها در سطح شهر صورت می گیرد ، اگر ما در حین این رخدادها حضور داشتیم ، باید چه کنیم؟

 

اقدامات لازم حین عملیات تروریستی

از آنجا که حمله تروریستی کاملا غیرقابل پیش بینی و غیر منتظره است ، می بایست از قبل بر روی این اقدامات فکر شود.در زیر برخی از مهمترین این اقدامات را متذکر میشویم.

پلیس ایالت متحده برای آموزش افراد در هنگام اینگونه رخدادهای ناگهانی شعاری را انتخاب کرده که افراد بتوانند در حین خطر از آن استفاده کنند. این شعار عبارت است از RUN HIDE FIGHT :”فرار کن ، پنهان شو ، مبارزه کن”. در زیر به توضیح این سه جمله می پردازیم.

 

۱-RUN(فرار کنید)

در وهله ی اول به فرار فکر کنید. ممکن است این موضوع بسیار ساده به نظر بیاید ، اما باید قبل از انجام این کار فکر کنید و ببیند که آیا خودتان را با فرار کردن به مشکل نمی اندازید.ابتدا مسیر فرار را مشخص کنید.وسایلتان را فراموش کنید.مطمئن شوید که به سمت مهاجمان فرار نمی کنید.این موضوع ممکن است به علت ترس بیش از حد رخ دهد.خونسردی خود را حفظ کنید و فکر کنید.

اگر در مکان سربسته ای هستید ، به هر دری که رسیدید ابتدا گوش کنید ، به طور زیرچشمی نگاه کنید و بعد وارد آن اتاق شوید. سعی کنید بدون این اقدامات ، چشم بسته وارد هیچ اتاقی نشوید. سعی کنید در بیشتر مکان ها ، عموما فضاهای بسته ، از قبل درب های خروجی اضطراری را شناسایی کرده و یاد بگیرید.

در هنگام اتفاق ، به سمت درب ها بدوید ، اما همیشه یادتان باشد که تروریست ها معمولا بیش از یک نفر هستند.پس همیشه این اصل را رعایت کنید که چشم بسته به هیچ کجا وارد نشوید. سعی کنید دست هایتان قابل دیدن باشد(برای مثال بالای سر خود قرار دهید.این موضوع باعث می شود که نیروهای ویژه تشخیص دهند که شما مسلح نیستید و اشتباهی به سمت شما تیراندازی نکنند). اگر تشخیص می دهید که دویدن برایتان مخاطره انگیز است ، چهار دست و پا حرکت کنید و یا سینه خیز بروید و پناه بگیرید.

 

۲-HIDE(مخفی شوید)

اگر اولویت اول که فرار کردن است ، ممکن نیست ، مخفی شوید. از هر روش و یا وسیله ای که بین شما و مهاجم فاصله می اندازد استفاده کنید.سعی کنید مکانی را بیابید که شما را از دید مهاجم و تیررس گلوله دور نگه دارد.اگر در اتاقی مخفی شده اید، در ابتدا در را قفل کنید و از هر وسیله ای که مانع باز شدن در می شود استفاده کنید(کمد ، میز و …).

تلویزیون و رادیو را خاموش کنید. موبایل خود را بر روی حالت سکوت قرار دهید. از در و پنجره فاصله بگیرید.فریاد کمک سر ندهید و سعی کنید مخفیگاه خود را پنهان نگه دارید. بهترین موقعیت برای پنهان شدن در اتاق را انتخاب کنید و هر زمان به فکر اولویت اول ، یعنی فرار کردن باشید.

اگر در اتاقی پنهان شده اید ، پس از ورود نیروهای ویژه به صحنه ، ممکن است آنها نتوانند شما را از مهاجمان تشخیص دهند.سعی کنید هر چه میگویند انجام دهید و از دویدن و فریاد زدن بپرهیزید.

 

۳-FIGHT(مبارزه کنید)

آخرین و بدترین وضعیت ممکن این است که شما نه میتوانید فرار کنید و نه اینکه پنهان شوید.برای نجات جان خود ، تنها راه مبارزه کردن است. در این وضعیت ، هر چه میتوانید پرخاشگر و تهاجمی عمل کنید.از هر وسیله ای برای مبارزه استفاده کنید.سعی کنید وسایل مختلف را به سوی مهاجم پرتاب کنید.اگر چند نفر بودید ، به طور همزمان و از زاویه های مختلف به مهاجم حمله کنید و سعی کنید او را از پای در آورید.

 

۴-TELL(تلفن بزنید)

در بعضی دیگر از شعار ها ، تاکید بر عدم درگیری در صورت نیاز است.در اینگونه شعارها کلمه ی TELL جایگزین FIGHT شده است.

در این شعار متذکر می شود که اگر توانستید محل را تخلیه کنید و از خطر دور شوید، از ورود هر فرد ناآگاه به موضع خطر جلوگیری کنید.با پلیس تماس بگیرید و موقعیت و وضعیت خود را گزارش دهید.سعی کنید توصیفات دقیقی از مهاجمان از جمله پوشش،اسلحه و همچنین تعداد تلفات و راه های دسترسی به محل حادثه و یا ساختمان را گزارش دهید.هر آنچه که از نظر شما مهم است ، میتواند کمک شایانی را به دستگیری مهاجمان و کاهش تلفات کند.

 

در آخر این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که حفظ خونسردی برای انجام تمامی مراحل و اقدامات بالا ضروری است. این نکته را نیز خاطر نشان میکنم که اقدامات بالا برای افراد معمولی و شهروندان عادی یک جامعه است و با اقدامات جسورانه ی یک فرد برای مبارزه و ایثار در شرایط خطر هیچ منافاتی ندارد.اقدامات بالا تنها برای حفظ جان شماست.

 

به نظر شما دیگر چه اقداماتی در حین اینگونه حملات مثمر ثمر است؟

در نظرات پیشنهادها و راهکارهای خود را با ما درمیان بگذارید.

 

منابع:

Mayoclinic

The Telegraph

ویدیو گرام

businessinsider

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن