theme wordpress
روانشناسیعلمی

روانشناسی رنگ‌ ها در برندینگ

رنگ، کلمه‎ای که چشم‎هایمان بیشتر از گوشهایمان آن را شنیده‎اند. روانشناسی رنگ‎ها در برندینگ نقش مهمی را ایفا می‌کند. اگر شما یک برند مد هستید که سعی در ارتباط با مخاطبان جوان دارید و یا یک فروشگاه لوازم پزشکی هستید که سعی در جلب اعتماد مشتری خود دارید، می‌توانید معانی رنگ را مطالعه کنید تا در جذب و برقراری ارتباط موثر با مشتری ایده آل به شما کمک کند.

از روانشناسی رنگ می‌توان برای ساختن یک برند قوی و قابل اعتماد استفاده کرد.

در این مقاله توضیح خواهیم داد که روانشناسی رنگ چیست و  معانی محبوب‌ترین رنگ‌های مورد استفاده را تشریح خواهیم کرد. همچنین تاثیر رنگ در برندسازی را مورد بررسی قرار خواهیم داد. 

با الفبایت همراه باشید.

روانشناسی رنگ چیست؟ و چه تاثیری در برندسازی شرکت شما دارد؟

روانشناسی رنگ، مطالعه درباره‌ی رابطه‌ی رنگ‌ها با رفتار انسان است. هدف آن تعیین چگونگی تاثیر رنگ بر تصمیمات روزمره مانند اقلامی که خریداری می‌کنیم است. آیا رنگ یک لباس، ما را وادار به خرید آن می‌کند؟ آیا رنگ یک بسته باعث می‌شود که ما یک برند را بر دیگری ترجیح دهیم؟ آیا رنگ یک گزینه باعث می‌شود که روی آن کلیک کنیم؟

پاسخ تمامی این سوالات، بله است. اما دلیل این مسئله کمی پیچیده‌تر است.

معانی رنگ می‌تواند روی دلیل ترجیح رنگ‌های خاصی نسبت به دیگری تاثیر داشته باشد. رنگ می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد که به تربیت، جنسیت، موقعیت مکانی، ارزش‌ها و عوامل مختلف دیگر بستگی دارد.

چرا روانشناسی رنگ در بازاریابی از اهمیت بسیاری برخوردار است؟

کاربرد روانشناسی رنگ ها در برندینگ

رنگ احساسات را تداعی و آن را تحریک می‌کند و انتخاب رنگ‌های مناسب برای تلاش‌های بازاریابی شما می‌تواند باعث ایجاد تفاوت برند شما در میان گروهی از برندها یا هم ارزش شدن با آن‌ها شود. استفاده از رنگ‌ها در تلاش‌های بازاریابی به صورت هدفمند سبب می‌شود مخاطبان آنچه می‌خواهید را ببینند و کمک می‌کند تا به روشی که می‌خواهید درک شوید. به همین دلیل است که درک روانشناسی رنگ می‌تواند برای تلاش‌های بازاریابی شما بسیار مفید باشد. زیرا می‌تواند به شما کمک کند برند خود را به شکلی که می‌خواهید به تصویر بکشید.

در حالی که انتخاب رنگ‌های مناسب می‌تواند باعث بهتر درک شدن برند شما شود، انتخاب نامناسب رنگ می‌تواند به چهره برند شما آسیب برساند. به عنوان مثال، اگر رنگ‌های اشتباهی را برای محتوا یا لوگوی خود انتخاب کنید، درک آن برای مخاطبان مشکل‌تر می‌شود. شما نمی‌توانید این موضوع را نادیده بگیرید.

بازاریابان می‌توانند با استفاده از رنگ، نحوه تفکر و رفتار مردم نسبت به یک برند و نحوه تفسیر هرگونه اطلاعات از آنها را تحت تاثیر قرار دهند. انتخاب رنگ‌ها به افراد کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند که چه چیزی مهم است و چه چیزی از اهمیت کمتری برخوردار است. به همین دلیل است که بازاریابان محتوا باید درک کنند که رنگ‌های مختلف به چه معنی هستند و از آنها در میدان رقابت و بازاریابی به عنوان برگ برنده برند شما استفاده کنند. در زیر به روانشناسی برخی رنگ‌ها می‌پردازیم:

لیست معانی رنگ‌ها

روانشناسی رنگ قرمز:

رنگ‌های بازاریابی مانند قرمز می‌توانند توجه را به خود جلب کنند. معنی رنگ قرمز با هیجان، شور، خطر، انرژی و عمل همراه است.

شاید متوجه شده باشید که برخی مارک‌ها برای دکمه‌ی “اکنون سفارش دهید” و یا بسته ‌بندی کالاها از رنگ قرمز استفاده می‌کنند. در روانشناسی رنگ، قرمز شدیدترین رنگ است. بنابراین، می‌تواند قوی‌ترین احساسات را برانگیزد. همچنین رنگ قرمز قادر است تا احساس خطر را در ما به وجود آورد که از کاربردهای آن می‎توان به رنگ علامت خروج اضطراری یا حتی به آژیرهای ماشین‎های آتش‎ و آمبولانس‎ها اشاره کرد؛

بنابراین اگر می‌توانید از رنگ قرمز کمتر استفاده کنید. و اگر رنگ قرمز را به وب ‌سایت خود اضافه می‌کنید، در صورتی که با طرح فروشگاه شما مغایرت نداشته باشد، آن را نمادی برای گزینه‎ی تماس برای خرید انتخاب کنید.

چه کسانی از رنگ قرمز در برندسازی خود بهره می‎برند؟

قرمز رنگ نمادی است که برای مارک‌هایی مانند کوکاکولا و یوتویوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ قرمز تمایل به ترغیب اشتها دارد و به همین دلیل مارک‌هایی مانند “کوکاکولا” از آن در مارک تجاری خود استفاده می‌کنند. همچنین آن‌هایی که از کلمه‌هایی مانند “خوشبختی” در برندسازی خود استفاده می‌کنند، رنگ قرمز را برای ایجاد هیجان به کار می‌برند. به احتمال زیاد “یوتیوب” برای ایجاد هیجان تماشای آنلاین فیلم، از رنگ قرمز استفاده می‌کند.

توجه داشته باشید که قسمت قرمز رنگ لوگو دکمه پخش آن است که این موضوع شما را تشویق می‌کند که بخواهید دکمه‌ی پخش را در ویدیوهای آنها فشار دهید. در کل می‌توان گفت که رنگ قرمز رنگی برای تشویق افراد برای کلیک بر روی انواع گزینه‌ها است.

                            

 

 

 

 

 

روانشناسی رنگ نارنجی:

در روانشناسی رنگ، نارنجی نشان‌دهنده خلاقیت، ماجراجویی، شور و شوق، موفقیت و تعادل است. رنگ نارنجی به هر تصویر، وب ‌سایت یا موارد بازاریابی کمی سرگرمی می‌بخشد. علی رغم اینکه این رنگ جذب‌کننده است، به اندازه قرمز رنگ قابل توجهی نیست. بسیاری از بازاریابان هنوز هم برای ترغیب به اقدامی در سایت یا مناطقی از وب ‌سایت که می‌خواهند چشم بازدیدکننده را به خود جلب کنند، از این رنگ استفاده می‌کنند.

چرا Nickelodeon از رنگ نارنجی در لوگو خود استفاده نموده؟

رنگ نارنجی در آرم‌هایی مانند ” Nickelodeon”و “The Home Depot” می‌درخشد.

Nickelodeon یک کانال کودک است و به همین دلیل رنگ نارنجی در این آرم بیانگر خلاقیت و اشتیاقی است که نمایش کودکان به آن احتیاج دارد.

The Home Depot محصولات مورد استفاده در خانه را به فروش می‌رساند. بسیاری‌ها با خرید محصولات از The Home Depot به نوسازی یا تعمیر خانه‌های خود می‌پردازند. لوگوی نارنجی در اینجا نشان‌دهنده خلاقیت است.

روانشناسی رنگ زرد:

در روانشناسی رنگ، معنی رنگ زرد حوالی مفهوم آفتاب می‌چرخد. و نه تنها احساس شادی، مثبت‌نگری، خوش‌بینی و تابستان را برمی‌انگیزد، بلکه احساس فریب و هشدار را نیز به وجود می‌آورد. برخی از مارک‌ها از این رنگ شاد به عنوان پس‌زمینه یا حاشیه ‌بندی برای طراحی وب ‌سایت خود استفاده می‌کنند. کمی استفاده از رنگ زرد می‌تواند به بازدید کنندگان وب‌ سایت شما کمک کند تا حس مثبتی به فروشگاه شما داشته باشند.

Ferrari یکی از پیشتازان در استفاده درست از رنگ زرد در برندسازی!!

رنگ زرد توسط برندهایی مانند ” Ferrari” یا “IKEA ” استفاده می‌شود.

بسیاری از مردم آرزوی رانندگی با فراری را دارند. این برند لوکس احساس شادی، تابستان و شیوه زندگی همراه با بی‌خیالی را تداعی می‌کند.

                                       

 

 

 

 

 

IKEA همچنین از رنگ زرد در برندسازی استفاده می‌کند. ارتباط مبلمان با شادی چیست؟

بیایید ببینیم چه کسانی احتمالاً آن محصولات را خریداری می‌کنند.

بسیاری از افرادی که به تازگی خانه اول خود را خریداری کرده‌اند یا برای اولین بار در حال اثاث‌کشی هستند، به  IKEA می‌روند تا از محصولات آن برای اثاثیه منزل خود خریداری کنند. این نقطه عطف معمولاً پر از خوشبختی و خوش‌بینی برای تغییر جدید است که رنگ زرد را به یک رنگ عالی برای ارتباط با برند تبدیل می کند.

روانشناسی رنگ صورتی:

صورتی رنگ محبوب برای برندهایی است که در درجه اول در خدمت مخاطبان زن می‌باشند. در روانشناسی رنگ، معنی رنگ صورتی حوالی زنانه بودن، بازیگوش بودن، نابالغی و عشق بی قید و شرط است.

برخی از مارک‌ها تصمیم گرفته‌اند از رنگ صورتی برای بسته‌بندی محصولات به‌ ویژه برای اسباب بازی‌های دخترانه استفاده کنند. در حالی که مارک‌های دیگر رنگ صورتی را در آرم، طراحی وب ‌سایت یا برجسته کردن پیام‎های کلیدی استفاده می‌کنند.

عروسک‎های باربی با آرمی صورتی به روی آن و دست‎های پشت پرده!!

از آنجا که معنی رنگ صورتی شامل زنانه بودن است، جای تعجب ندارد که مارک‌هایی مانند “ویکتوریا سیکرت” و “باربی” از این رنگ به شدت استفاده می‌کنند.

                                                 

 

 

 

 

 

 

 

“ویکتوریا سیکرت” حتی یکی از مارک‌های خود را صورتی نامگذاری کرده است. همچنین در وب ‌سایت خود از ترکیبی از صورتی و سیاه برای برجسته کردن جزئیات اصلی بازاریابی استفاده می‌کنند و در لوگوی آنها و پیام‌های بازاریابی خاصی نیز از رنگ صورتی استفاده می‌شود.

در وب‌ سایت باربی، CTAها به رنگ صورتیِ روشن است. در منوی کشویی بالای آنها نیز به طور ظریفی از این رنگ استفاده شده است. و البته صورتی در بسته‌بندی و آرم محصول حس زنانگی را در آنها تقویت می‌کند.

روانشناسی رنگ سبز:

در روانشناسی رنگ، سبز بسیار با طبیعت و پول در ارتباط است. رشد، باروری، سلامتی و سخاوتمندی برخی از معانی مثبت این رنگ هستند. رنگ سبز مفهوم برخی از احساسات منفی در روابط را هم به همراه دارد.

اگر برند شما در گروه سلامتی یا تناسب اندام قرار دارد، ممکن است تصمیم بگیرید سبز بیشتری به فروشگاه اینترنتی خود اضافه کنید. به عنوان مثال، تصویر یا آرم بنر صفحه اصلی شما ممکن است یک پس‌زمینه به رنگ سبز باشد.

چه کسانی از رنگ سبز در برندینگ استفاده می‎کنند؟

استفاده از رنگ سبز توسط مارک‌هایی مانند ” John Deere” و “Root” محبوب شده است.

کل مارک John Deere حول مفهوم طبیعت می‌چرخد. خط تولید محصولات آنها در حیطه‌ی محوطه‌سازی، کشاورزی، تجهیزات مراقبت از چمن و سایر مراکز می‌باشد. رنگ سبز آنقدر داخل مارک تجاری آن‌ها گنجانیده شده است که حتی تجهیزات آن‌ها نیز دارای سایه‌ای سبز به مانند لوگویشان است. به این ترتیب، وقتی کسی آن محصول را مشاهده کرد، بلافاصله متوجه می‌شود که این یک محصول John Deere است.

                                                 

 

 

 

 

 

 

 

Roots یک خرده فروش مد است. با این حال، هنگام مرور تصاویر بنر و مواد بازاریابی آنها، اغلب مدل‌های آن‌ها را در محیط‌های طبیعی در فضای باز پیدا خواهید کرد. لوگوی سبز با تصاویر طبیعت به خوبی ترکیب می‌شود و به آنها کمک می‌کند تا به عنوان بازار هدف خود علاقه‌مندان به فضای باز را جذب کنند. بنابراین حتی اگر محصولات شما لزوماً به یک حیطه‌ی خاص گره خورده‌اند، می‌توانید از این رنگ استفاده کنید تا بتوانید یک جمعیت خاص را به خود جلب کنید.

روانشناسی رنگ آبی:

در روانشناسی رنگ، معنی رنگ آبی پیوند نزدیکی با دریا و آسمان دارد. ثبات، هماهنگی، صلح، آرامش و اعتماد فقط برخی از احساساتی است که مشتری ممکن است با ادغام رنگ آبی در نام تجاری خود نسبت به برند شما احساس کند.

در مقابل، آبی همچنین می‌تواند برخی از معانی منفی مانند افسردگی را به همراه داشته باشد و باعث ایجاد احساس سرما شود. از رنگ آبی می‌توان در لوگوی وب ‌سایت استفاده کرد. برخی از خرده ‌فروشان، ضمانت، صدور گواهینامه اعتماد یا نمادهای حمل و نقل رایگان را با آیکون آبی رنگ نمایش می‌دهند تا جنبه اعتماد به رنگ را تقویت کنند.

پیوندی ناگسستنی میان تکنولوژی و رنگ آبی!

مارک‌های تکنولوژی مانند “فیس‌بوک”، “توییتر”و “اسکایپ” اغلب در بازاریابی خود از رنگ آبی استفاده می‌کنند. همچنین برند‌هایی مانند “Walmart” و  “Oral B” نیز از این رنگ استفاده می‌کنند.

رنگ آبی موجود در آرم Walmart می‌تواند به موقعیت تجاری این برند به دلیل ایجاد اعتماد و آرامش کمک کند. بعلاوه، والمارت مکانی است که می‌توانید خرید همه‌ی مواد غذایی را در یک مکان مناسب انجام دهید.  Oral B یک برند بهداشتی دندان پزشکی است که مسواک می‌فروشد. تولیدکنندگان بهداشتی، مانند Oral B به طور معمول از رنگ آبی در مارک تجاری خود استفاده می‌کنند که مردم این برند را با محصولی باکیفیت، مطمئن و ایمن بشناسند.

روانشناسی رنگ بنفش:

در روانشناسی رنگ، بنفش یک رنگ سلطنتی است. رنگ بنفش به معنی قدرت، اشراف، تجمل، خرد و معنویت است. اما از استفاده بیش از حد از این رنگ خودداری کنید. زیرا می‌تواند باعث احساس ناامیدی شود. برخی استفاده بیش از حد آن را نشانه تکبر می‌دانند. می‌توانید در طراحی گرافیک آرم و بخش‌هایی از وب‌ سایت خود مانند گزینه حمل و نقل رایگان از این رنگ استفاده کنید.

سلطنتی که گوگل به زمین کوبیدش!

بنفش در آرم‌هایی مانند “یاهو” و “Hallmark” به کار برده شده است. هنگام مرور هر دو وب ‌سایت، متوجه می‌شوید که بنفش یک رنگ تاکیدی است. در Hallmark، آرم و قسمت هدایت بالایی به رنگ بنفش است اما بقیه وب ‌سایت از انواع رنگ‌های دیگر استفاده می‌کند. در یاهو، آرم، کلمات هدایت بالایی و نمادهایی مانند Mail از رنگ بنفش استفاده می‌کنند.

            

 

 

 

روانشناسی رنگ سفید :

در روانشناسی رنگ، سفید نشان از بی‌گناهی، خوبی، پاکیزگی و فروتنی دارد. به خاطر داشته باشید که این معنی در فرهنگ آمریکای شمالی است. در بعضی از نقاط جهان، رنگ سفید معنای متضادی دارد. شما باید این موضوع را بر اساس مخاطبتان به خاطر داشته باشید. معنای رنگ برای سفید نیز دارای یک جنبه منفی است که نمادی از استریل و سرما است.

در یک وب سایت تجارت الکترونیک، رنگ سفید بیشترین استفاده را دارد. شما به احتمال زیاد از آن به عنوان رنگ پس زمینه برای عکس محصول خود استفاده خواهید کرد. صفحات شما به احتمال زیاد یک پس زمینه سفید با یک قلم سیاه دارند. دلیل این امر این است که، فونت سیاه بر روی زمینه سفید بهترین ترکیب رنگ برای خوانایی است.

مشکی و سفید در کنار هم ابزار حکم روایی Adidas در فروش

سفید رنگی است که asos و adidas از آن در بازاریابی استفاده می‌کنند.

در asos کلمات موجود در سرتیتر، آرم و پس‌زمینه به رنگ سفید است. هنگامی که پس زمینه خاکستری یا سیاه است، قلم سفید است و هنگامی که پس زمینه سفید است، قلم سیاه است. در فروشگاه اینترنتی adidas ، قسمت هدایت بالا سیاه است. استفاده از یک آرم سفید به ایجاد تضاد کمک می‌کند. از آنجا که پیش‌زمینه آن‌ها سفید است، آن‌ها تصمیم گرفتند از خاکستری به عنوان پس‌زمینه‌ای برای عکس‌های محصول استفاده کنند تا رنگ دیگری به ترکیب اضافه شود. بسیاری از مارک‌های دارای رنگ سفید به عنوان رنگ اصلی تمایل دارند آن را با رنگ مشکی یا خاکستری جفت کنند.

                                           

 

 

 

 

 

 

 

روانشناسی رنگ مشکی:

مشکی یک رنگ محبوب در خرده فروشی است. در روانشناسی رنگ، رنگ سیاه نمادی از رمز و راز، قدرت، ظرافت و پختگی است. در مقابل، این رنگ نیز می‌تواند معانی احساساتی مانند غم و عصبانیت را در بگیرد. بسیاری از خرده فروشان مد از سیاه در آرم‌های خود استفاده می‌کنند. رنگ سیاه نیز یک رنگ محبوب برای متن است زیرا خواندن آن آسان است. برخی از مارک‌ها برای ایجاد یک لحن یا ثبات خاص در وب‌ سایت خود از عکس‌های سیاه و سفید برای تصاویر بنر یا نمادها استفاده می‌کنند.

تعظیم Nike در مقابل Adidas در روانشناسی رنگ ها!

مشکی رنگی برای خرده فروشانی مانند “Chanel”  و “Nike” است.

Chanel برای آرم خود از رنگ مشکی استفاده می‌کند و چندین تصویر سیاه و سفید را در وب‌ سایت خود دارد تا ظاهری پایدار داشته باشد. هنگامی که وب ‌سایت آنها را مرور می‌کنید، یک بک گراند سیاه در بالای بخش اعلان‌ها ظاهر می‌شود. آنها برای تصاویر و متن خود از یک فونت سیاه در گرافیک استفاده می‌کنند. نکته قابل توجه این است که دکمه‌ی اکشن سایت نیز سیاه است.

بسیاری از خرده فروشان در حیطه‌ی مد از گزینه‌ی سیاه برای تماس استفاده می‌کنند که در مقابل یک پس زمینه سفید تضاد خوبی دارد. Nike همچنین از یک طرح رنگی سیاه، سفید و خاکستری برای وب‌ سایت خود استفاده می‌کند. آرم و قلم آنها در سراسر وب سایت‌شان سیاه است. بنابراین، خواندن وب سایت آسان است. برای مثال در Chanel  ،گزینه‌ی تماس نیز سیاه است که تأکید بصری را برای اضافه کردن به سبد خرید شما دارد.

روانشناسی رنگ خاکستری:

در روانشناسی رنگ، خاکستری نشان دهنده بی طرفی و تعادل است. رنگ آن به احتمال زیاد ناشی از سایه بین سفید و سیاه است. با این حال، خاکستری برخی از مفاهیم منفی، به خصوص در مورد افسردگی و از دست دادن را به همراه دارد. عدم وجود رنگ در آن باعث کسل کنندگی می‌شود. خاکستری می‌تواند برای رنگ فونت، سرتیترها، گرافیک‌ها و حتی محصولات مورد استفاده قرار گیرد تا مورد توجه انبوه مخاطبان قرار بگیرد.

Apple یکتاز در رنگ خاکستری

Apple برندی است که از رنگ خاکستری در برندسازی خود استفاده می‌کند. به علاوه، بسیاری از لپ تاپ‌های آن به رنگ خاکستری یا نقره‌ای هستند؛ زیرا رنگ خنثی آن هیچ کس را خسته نمی‌کند. آنها در وب سایت خود از رنگ خاکستری برای سرتیتر خود استفاده می‌کنند تا در برابر آرم سفید تضاد ایجاد شود. با این حال، در سراسر مارک تجاری آنها، تعادل بین استفاده از رنگ سفید، سیاه و خاکستری را مشاهده می کنید که می‌تواند به حفظ ظاهری تمیز و خنثی کمک کند.

روانشناسی رنگ قهوه‌ای:

قهوه‌ای یک رنگ زمینی است. هرچه باشد رنگ زمین، چوب و سنگ است. بنابراین به طور طبیعی، روانشناسی رنگ بیان می‌کند که معنی رنگ قهوه‌ای مربوط به راحتی، امنیت و طبیعت زمین است. در بازاریابی، متوجه خواهید شد که قهوه‌ای اغلب برای محصولات طبیعی و مواد غذایی استفاده می‌شود. قهوه‌ای رنگی است که به دلیل تضاد روی یک پس‌زمینه سفید، در آرم‌ها، تصاویر بنر و حتی گاهی اوقات متن ظاهر می‌شود.

ups نمونه‌ای از یک مارک تجاری است که از مفهوم برتری رنگ‌ها در نام تجاری خود استفاده می‌کند. در وب ‌سایت آنها، قهوه‌ای که در لوگوی آن‌ها قرار دارد، در منو‌های هدایت تأکید می‌شود. همچنین ممکن است متوجه شده باشید که رنگ‌های مکمل آن زرد و سبز هستند که برای همه‌ی آنها گزینه‌های طبیعی وجود دارد. به عنوان مثال، رنگ زرد ممکن است نمایانگر خورشید و سبز نمایانگر طبیعت باشد. درمجموع، به موقعیت تجاری UPS به عنوان یک شرکت ایمن، قابل اعتماد و معتبر کمک می‌کند.

 

تصورات نادرست درباره روانشناسی رنگ:

اگر چه روانشناسی رنگ سال‌ها مورد مطالعه و تحلیل قرار گرفته است، هنوز بحث زیادی در مورد تأثیر دقیق رنگ در روانشناسی انسان وجود دارد.

اما سؤال این است: چرا تصورات غلط زیادی درباره روانشناسی رنگ و معنی آن وجود دارد؟

یکی از دلایل آن این است که وقتی صحبت از روانشناسی رنگ می‌شود متغیرهای زیادی وجود دارد. این احتمال وجود دارد که افراد مختلف رنگ‌ها را متفاوت درک کنند. چگونگی درک یک رنگ خاص ممکن است ارتباط زیادی با اولویت شخصی شما، تجربه‌های گذشته، تفاوت‌های فرهنگی، تفاوت‌های جنسیتی و غیره داشته باشد.

نتیجه گیری:

اکنون که آموخته‌اید که روانشناسی رنگ چیست و متداول‌ترین معنی رنگ برای هر رنگ چیست، وقت آن است که آنها را در شغل خود استفاده کنید. در حالی که بسیاری از برندها از رنگ‌های متداول استفاده می‌کنند، مانند استفاده از رنگ آبی برای مراقب‌های بهداشتی، لازم نیست همیشه قوانین را رعایت کنید. در هنگام مرور فروشگاه اینترنتی خود، رنگ‌هایی را انتخاب کنید که نمایانگر برند شما باشد یا آنچه را می‌خواهید، مشتریانتان احساس کنند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن