theme wordpress
آموزشیهنری

پاپ چیست؟

 

حتما شما شنیدید یا حتی گفته اید که آهنگی در ژانر پاپ (pop) است. خود من تاکنون دسته ای از آهنگ ها را که اکثرا درباره مسائل عاشقانه و احساسی بودند، پاپ میدانستم. اما آیا واقعا پاپ اینچنین ژانری است؟

 

pop

این کلمه سه حرفی مخفف کلمه <محبوب> (popular) است. همانطور که از اسم آن مشخص است، تعریف پاپ دسته خاصی از آهنگ ها را مشخص نمی کند؛ بلکه به هر آهنگ محبوب و عامه پسند اطلاق میشود که جز هیتس (hits) های برتر باشد. هیت، آهنگی است که تعداد زیادی کپی از آن خریداری شده باشد. آخرین hit ها در جدول هفتگی لیست می شود (charts). آهنگ ها برای اینکه در chart قرار بگیرند باید تکی باشند، اما بسیاری از آنه به همراه تعدادی آهنگ دیگر به صورت آلبوم منتشر می شوند.

 

چرا پاپ در نظر اکثریت به سبک خاصی از موسیقی گفته می شود ؟

به نظر ،منطقی ترین تئوری برای این موضوع، این است که کم کم بعضی خواننده ها که اتفاقا خواننده پاپ هک خوانده می شوند ،فرمولی برای جذب نظر اکثریت مردم پیدا کردند. مانند جاستین بیبر(justin bieber) ، مدونا(madonna) و گروه وان دایرکشن(one direction)که از مشهورترین خوانندگان پاپ هستند.

گروه one direction

 

Madonna

 

ریتمی که خیلی تند و زننده نباشد و نه ریتمی بسیار آرام ،ملودی گیرا ،متنی آسان برای به خاطر سپردن ،مدت زمان بین دو تا پنج دقیقه از ویژگی های رایج این فرمول است. این ترانه ها اکثرا دارای کروسی (chorus) می باشند که چندین بار تکرار می شود و همچنین حداقل دو ورس (verse) دارند. و مهم ترین نکته اینکه غالبا درباره مسائل احساسی و عاشقانه هستند.

اما همه آهنگ های پاپ از خواننده های این سبک ارائه نشده است. این ژانر میتواند در برگیرنده موسیقی های محلی (folk) ، موسیقی های خاص یک منطقه، هارد راک (hard rock)، رپ (rap) و از این دست باشد. به طور مثال، از خواننده ها و گروه هایی که در ژانری خاص غیر پاپ خارجی فعالیت می کنند میتوان از تیلور سویفت (Taylor Swift) ، متالیکا  (Metallica) و آیرون میدن (iron maiden) به عنوان گروه هارد راک، باب دیلان (Bob Dylan) به عنوان خواننده موسیقی محلی (folk) ، و خواننده های هیپ هاپ (Hip Hop) مثل امینم (Eminem) ، فیفتی سنت (۵۰cent) و توپاک (Tupac Shakur \2pac) نام برد. این خواننده ها هم ممکن است از بعضی فرمول های پاپ استفاده کنند ، اما برخی از ویژگی های سبک اصلی خود را نیز با آن ترکیب می کنند.

 

 

pop در تجارت

واژه دیگری برای موسیقی پاپ ،موسیقی تجاری (commercial music) است. موسیقی پاپ در اوایل قرن بیستم توسط رادیو معرفی شد و قبل از آن وجود خارجی نداشت. این موسیقی همواره در حال تغییر است و مرز مشخصی ندارد و ویژگی های آن از کشوری تا کشور دیگر متفاوت است. موسیقی پاپ کنیا در سال ۱۹۷۵ با موسیقی پاپ مکزیک سال ۱۹۳۵ و ایتالیا سال ۱۹۹۵ متفاوت است. اما ویژگی مشترک در همه آن ها این است که ساختن این سبک موسیقی به هدف کسب سود بیشتر در صنعت های بزرگ موسیقی است.  

نتیجه تصویری برای ‪radio pop‬‏

 

پس فهمیدیم که موسیقی پاپ تنها در مورد مسائل عاشقانه و احساسی نیست و این یک تفکر اشتباهی است که در بین مردم رواج پیدا کرده است.و این ژانر، دارای فرمول خاص خود برای محبوبیت و در آمد بالاست.

از این که با ما همراه بودید متشکرم.ما را از نظرات خود بهره مند کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن