theme wordpress
آموزشی

تفاوت پسوند doc و docx در چیست؟

پسوند فایل چیست؟

طبیعتاً شما نیز با حروف آخر انتهای نام فایل‌ها که پس از دات(.) قرار می‌گیرند آشنا هستید. به این حروف پسوند یا فرمت فایل گفته می‌شود.

فرمت فایل به شما و نرم افزار کمک می‌کند تا بدانید با چه نوع فایلی برخورد کرده اید و این فایل باید توسط چه نرم‌افزاری بارگذاری شود.

به عنوان مثال؛ بسیاری از شما با فرمت mkv و mp4 برخورد کرده‌اید که از فرمت رایج فایل‌های ویدوئی هستند، از طرفی نمی توان از فرمت mp3 چشم‌پوشی نمود که بخش اعظم فایل‎های صوتی ما را تشکیل می‍‌دهد.

برای مدت زمانی طولانی، زمانی که می خواستید یک فایل را را در ورد ذخیره نمایید پس از نام آن پسوند doc به آن اضافه می شد که منطقی نیز هست doc به معنای document , به معنای متن.

اما آیا تا به حال متوجه آن شده‌اید که اخیراً حرف x نیز در کنار doc اضافه شده؟ اما آیا این حرف فقط یک ترفند تبلیغاتی دیگر است، یا اطلاعات در فایل بهتر کدبندی می شوند؟

در جواب به این سوال می‌توان گفت: «نه» ؛ در واقع فرمت قبلی تنها فرمت خاصی برای مایکروسافت ورد بود و این فرمت تنها و تنها قادر به اجرا برروی مایکروسافت ورد بود و تنها به این شیوه به درستی خوانده می‌شد.

همچنین این فرمت قابلیت های بیشتری نسبت به فرمت قبلی خود دارد، به گونه ای که rtf (که در همه ویرایشگر های متن به درستی خوانده می‌‌شود) به فایل‌ها اضافه می‌‌‌کند. قابلیت‌هایی از قبیل؛ اضافه کردن نظر به قسمت هایی از متن، اضافه کردن تصاویر به متن و یا افزودن پانوشت.

اما این قابلیت‌ها باید به گونه‌ای کدبندی می‌شدند که توسط مایکروسافت آفیس ورد به درستی خوانده شده و همچنین در همه جا به یک صورت نمایش داده شوند.

تفاوت پسوند doc و docx در چیست؟

تفاوت پسوند doc و docx در چیست؟

docx یک فرمت متن باز

از آنجایی که مایکروسافت قوانین این کدبندی (doc.) را محرمانه نزد خود نگه داشت، اگر بخواهید آن را با ویرایشگرهای دیگری همچون Google Docs، LibreOffice یا حتی Apple Pages باز کنید متنتان به درستی نمایش داده نمی‌شود. حتی گاهی اوقات با توجه به قابلیت‌هایی که در فایل‌های doc وجود دارد(همچون اضافه کردن نظر) باز کردن آن در ویرایشگرهای دیگر باعث به هم خوردن ساختار کلی متن می‌شود.

در واقع پشتیبانی از این فرمت توسط وردپد مایکروسافت که در تمام نسخه های ویندوز موجود می‌‌‌‌باشد، وجود ندارد و به این علت است که در بسیاریی از موارد فایل‌ها در این ویرایشگر به درستی نشان داده نمی‌شدند.

اما docx دارای استاندارد کدبندی متن باز است. به این معنا که؛ نحوه کدبندی متون در اختیار عموم قرار گرفته تا بتوانند به خوبی خود را با این نوع فایل‌ تطبیق داده و آن‌ را در همه جا به درستی نمایش دهند.

با این استاندارد از این پس اگر شما یک فایل را در درون مایکروسافت ورد با پسوند docx ایجاد کنید و همزمان بخواهید آن را در Google Docs مشاهده نمایید فایل به درستی نمایش داده می‌شود.

X در docx مخفف چیست؟

در واقع x در docx مخفف واژه‌ی XML است. که در واقع یک زبان رمزگذاری همچون html است که تعیین کننده آن است که محتوای شما چگونه بر روی مانیتور نمایش داده شود.

از آنجایی که XML استانداردی متن باز است؛ نه تنها به علت کدبندی ساده‌تر باعث امنیت بیشتر نسبت به پسوند doc می‌شود، همچنین باعث ایجاد کمتر خطاهای سیستمی و همچنین نیاز به منابع کمتر سیستمی می شود؛ و این به آن معنا است که زمان بارگذاری کمتر و همچنین پاسخگویی سریعتر این فرمت در پلتفرم‌های مختلف است.

نحوه‌ی کدبندی فایل‌های docx فرمت docx یک فرمت متن باز است و به همین دلیل در تمامی ویرایشگرهای متن به یک شکل نمایش داده می شود.

همچنین تمامی ویرایشگرهای متن همچون LibreOffice,Google docs یا apple pages از این روش کدبندی پشتیبانی می‌کنند و می‌توانید فایل‌های خود را در همه جا ویرایش نمایید.

همه‌ی این اتفاقات باعث آن شد تا مایکروسافت از XML برای تمامی قسمت‌های دیگر مجموعه Office نیز، همچون پاورپوینت و اکسل استفاده نماید.

پس فراموش نکنید از این پس فایل‌های خود را با پسوند docx ذخیره کنید البته لازم به ذکر نیست که این کار به صورت پیشفرض توسط نرم‌افزار انجام می شود.

شما همچنان می توانید با باز کردن فایل‌های doc. خود با ویرایشگرهای Office 2007 به بعد فایل‌های خود را به docx. تغییر دهید.

نظرات و پیشنهادات خود را برای بهبود مقالات سایت با ما در میان بگذارید.

با الفبایت همراه باشید!!

منابع:TechQuicky و Wiki Difference01

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن